Now that the 14-day Early Voting period has come to an end, the focus turns to Election Day, which will be on Thursday (Aug. 2).
Polling places will be open on election day from 7 a.m. to 7 p.m. at West Side Elementary, Auburntown Community Center, Gassaway Community Center, Woodbury Grammar School, Short Mountain Elementary School, Woodland Elementary School and East Side Elementary School.
Following is a list of the candidates on the ballot and the positions they are seeking:
COUNTY RACES
EXECUTIVE: Neal Appelbaum, Brent Bush, Tim Powers.
SHERIFF: Brad Hall, John House and Darrell Young.
CIRCUIT COURT CLERK: Paula Brandon, Katina George.
COUNTY COURT CLERK: Joe R. Duggin, Douglas Jennings, Lana Jones, Cynthia Judkins, Bill Melton, Keith Morris, Tony L. Neal, Hollie Pelham, John C. Smith.
TRUSTEE: Jack Armstrong, Norma Knox
REGISTER OF DEEDS: Sandy Hollandsworth
COMMISSION
DISTRICT 1: Jo Bonner, Jeannine Floyd, Nathan Luna, Andy Parker, James Russell Reed.
DISTRICT 2: Karen Ashford, Corey Davenport, Paul Morgan.
DISTRICT 3: Jim Bush, Curtis W. George, Alan Melton, Gregory S. Mitchell, Rick Shaner.
DISTRICT 4: Brent Brandon, Randy Gannon, Lauren Elizabeth Howell, Johnny Powell.
DISTRICT 5: Lacey Nicole Buchanan, Lu Ann Curleee, Kim Davenport, Chuck Holt, Ronnie Mahaffey Jr.
SCHOOL BOARD
DISTRICT 2: Travis Turney
DISTRICT 5: Brian Elrod
ROAD COMMISSIONER
DISTRICT 1: Barry C. Burt, Terry Horn.
DISTRICT 2: Doyle Duke
DISTRICT 3: Jimmy Williams
CONSTABLE
DISTRICT 2: Charles W. Nokes
STATE PRIMARIES
GOVERNOR
DEMOCRATS: Karl Dean, Craig Fitzhugh, Mezianne Vale Payne.
REPUBLICANS: Diane Black, Randy Boyd, Beth Harwell, Bill Lee, Basil Marceaux Sr., Kay White.
U.S. SENATE:
DEMOCRATS: Phil Bredesen, Gary Davis, John Wolfe
REPUBLICANS: Marsha Blackburn, Aaron L. Pettigrew
U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES
DISTRICT 6:
DEMOCRATS: Dawn Barlow, Christopher Martin Finley, Peter Heffernan, Merrilee Winenger.
REPUBLICANS: Bob Corlew, Judd Matheny, Christopher Brian Murphy, John Rose, LaVern "Uturn LaVern" Vivio.
TENNESEE SENATE
DISTRICT 17
DEMOCRATS: Mary Alice Carfi
REPUBLICANS: Mark Pody
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES
DISTRCT 46
DEMOCRATS: Mark Cagle, Faye Northcutt-Knox
REPUBLICANS: Clark Boyd, Menda McCall Holmes